15 november 2006
Waarheid of fictie?
De Vlaamse schrijfster Saskia De Coster schreef een column over Infotainment, dus mag het in deze blog over literatuur vermeld worden. Ook wel omdat leraren literatuur die 'fictie' onderwijzen wel onvermijdelijk geconfronteerd worden met dergelijke soorten "schandalen".
Saskia De Coster schrijft:
"Welke onnozelaar probeert vandaag de dag nog waarheid en leugen te scheiden op tv? Wij kijken naar formats, niet naar de waarheid. We voelen aan wat mag en niet mag binnen de grenzen van die format. De scenario's van Witte Raven, van Supernanny en van Temptation Island zijn allemaal opgebouwd volgens dezelfde structuur van het klassieke dramastuk, copyright Aristoteles. Het is de waarheid van het strakke format die regeert". (De Standaard, 13 november 2006)
Trouwens, dergelijke 'media events' rond de grens tussen waarheid en fictie zijn ook de literaire wereld niet vreemd. De literatuurcriticus van De Morgen, Bert Bultinck, inventariseerde een reeks literaire schandalen onder de sprekende titel: "De waarheid, opgesekst" (De Morgen, 14 november 2006). En wat meer is: de schrijver kreeg ook ruim plaats in De Volkskrant.
Er is het verhaal van de schrijver Emmanuel Lipp, die zich presenteerde als een opgesloten moordenaar die met veel empathie over zijn "collega's-moordenaar" schreef. Waarheid of fictie?
En nog een relletje. ook rond de column van de Nederlandse schrijver, Arnon Grunberg, in Humo, is een rel ontstaan. Vorige week zou een vervalste column gepubliceerd zijn. Iemand zou zich als Grunberg gepresenteerd hebben om zo af te rekenen met zijn ex. Waarheid of fictie?
Bultinck vraagt zich af of:
"de affaire van de valse Grunbergcolumn een zoveelste spelletje met de lezer [is], een geval van manipulatie met geen ander doel dan de aandacht te trekken. Een lang lopende column als die van Grunberg kan altijd wel een opkikkertje gebruiken".
En inderdaad - zoals we al eerder schreven - ook de literatuur ontsnapt niet aan de aandachtseconomie. Hoe oninteressant dergelijke verhalen ook zijn, het onderwijs lijkt meer dan ooit min of meer verplicht om ze kritisch door te lichten. Mediageletterdheid... Nog zo'n opdracht voor leraren...
Wegwijzer – Colofon – Contact – Vrijwaring – Opmerkingen en reacties