taalunieversum

Direct naar menu
U bent hier: start » literatuur » cultuur van het lezen »

Cultuur van het lezen

Weblog

23 november 2006

Een gouden regel

De digitalisering zorgde voor een volgende stap: consumenten worden steeds meer productiemiddelen. De digitalisering zorgde er inderdaad voor dat steeds mensen niet alleen een portret kunnen laten maken, maar steeds meer zelf portretten kunnen maken, onmiddellijk beschikbaar, én zelf te produceren.

Hetzelfde geldt voor de literatuur. Opvallend aan het gesprek tijdens en na de sessies is dat die ontwikkeling als positief, maar ook als negatief ervaren wordt. In De Cultuur van het Lezen wordt de blog besproken vanuit dit perspectief:

"De productiemiddelen van de weblog zijn in handen van de gebruiker die tegelijkertijd uitgever wordt. Iedereen is dagboekschrijver met een potentieel publiek dat onmiddellijk kan reageren. Het gevolg kan men zien op internet waar een niet-aflatende stroom van notities, bedenkingen en getuigenissen worden gepubliceerd; vaak gepresenteerd als dagboek. Kortom, een literair genre wordt gedemocratiseerd, maar ook getrivialiseerd. Getrivialiseerd vanuit het literaire perspectief waar de herhaling van een bepaalde vorm en bepaalde inhouden leiden tot een soort uitholling van een genre en stereotype inhouden."

Kierkegaard zou schrikken als hij die onwikkelingen zag. Zou hij ook ongerust worden? Sommige leraren bleken dit althans wel!


Reacties

© Nederlandse Taalunie, 2000-2008 alle rechten voorbehouden
WegwijzerColofonContactVrijwaringOpmerkingen en reacties