taalunieversum

Direct naar menu
U bent hier: taalunieversum » onderwijs » conferentie het schoolvak nederlands »

Tiende conferentie Het Schoolvak Nederlands

Bundel 10 | Tiende conferentie Het Schoolvak Nederlands (1997)


Bijdrage: Aan het werk! Taakgerichte werkvormen voor hooggeschoolde volwassenen (Jes Leysen, Annemie Gevaerts, Dirk Wouters & Veerle Frateur)
Download deze bijdrage in PDF-formaat »

AAN HET WERK!

Taakgerichte werkvormen
voor hooggeschoolde volwassenen

Jes Leysen, Annemie Gevaerts, Dirk Wouters & Veerle Frateur

1 DE TAAKGERICHTE AANPAK

Er zijn verschillende aanpakken voor het geven van Nederlands als tweede taal. Als je wil bereiken dat cursisten met de doeltaal buiten de les aan het werk gaan, dan moet je voor een aanpak kiezen waarbij de cursisten in de les communicatieve taaltaken moeten uitvoeren die van nut zijn voor het talig functioneren buiten de les.

Bij de taakgerichte aanpak is het uitvoeren van een communicatieve, functionele taaltaak het centrale gegeven tijdens de les. Er wordt aandacht aan de taalelementen (woordverklaring, grammatica/vormcorrectheid) geschonken als dit voor het uitvoeren van de taak nodig is. We vertrekken dus niet van de elementen (eerst alle moeilijke woorden verklaren en moeilijke zinsconstructies ontwarren) om dan in laatste instantie naar de communicatieve taak en de inoefening -van wat ze reeds leerden - over te stappen. We vertrekken van de taak, die eigenlijk het taalvaardigheidsniveau van de cursisten iets overstijgt: - zodat er echt sprake kan zijn van leren en niet enkel van inoefenen - en stappen over naar de elementen als het vervullen van de taak in het gedrang komt. Het is onze ervaring dat cursisten meer gemotiveerd worden door deze aanpak.

In het universitair talencentrum ICTL, afdeling Nederlands voor anderstaligen, van de Universiteit Antwerpen (UFSIA) zoeken wij naar manieren om het communicatief en taakgericht werken concreet invulling te geven. We werken niet in elke les taakgericht. Het is immers niet haalbaar en ook niet nodig om al het cursusmateriaal dat voordien werd aangemaakt overboord te gooien. Soms zijn relatief eenvoudige ingrepen bij leesteksten al voldoende om ze boeiender en uitdagender te maken. We baseren ons voornamelijk op vrij recente theorieën in verband met taakgericht taalonderwijs voor het ontwikkelen van ons materiaal en het in elkaar knutselen van onze activiteiten.

Onze cursus bestaat uit een selectie van thematisch geordende teksten en taken die van lesgever tot lesgever evolue(e)r(d)en. De totale leerlijn is nog niet helemaal wat ze moet zijn; het is ook niet mogelijk om aan alle facetten tegelijk te werken. In 1996 hebben we ons geconcentreerd op het toepassen van een aantal uitdagende werkvormen bij de thema's die we al hadden. We willen onze werkwijze

© Nederlandse Taalunie, 2000-2012 alle rechten voorbehouden
WegwijzerColofonContactVrijwaringOpmerkingen en reacties