taalunieversum

Direct naar menu
U bent hier: taalunieversum » onderwijs » conferentie het schoolvak nederlands »

Vierde conferentie Het Schoolvak Nederlands

Bundel 4 | Vierde conferentie Het Schoolvak Nederlands (1990)


Bijdrage: Vondel in ballingschap? (Ronald Soetaert)
Download deze bijdrage in PDF-formaat »

Bij de canon horen trouwens canoncorrecties, en daarmee bedoel ik zowel andere soorten van teksten als andere interpretaties van bestaande teksten.

Actueel toneelstuk

Actualiseren van Vondels werk impliceert onvermijdelijk ook aansluiten bij de (eventuele) actuele belangstelling voor zijn werk in het moderne theatercircuit.

Vondels toneel heeft niet zo'n goede reputatie: "De vele schoolvoorstellingen van de Gysbreght hebben duidelijk genoeg aangetoond hoe onmogelijk dit drama in een hedendaagse voorstelling is. Het bevat weinig waardoor een levendig en jong publiek kan worden geboeid." (Erenstein 1973: 96)

Erenstein (1973: 100) schreef in dat verband dat voor de figuren van Shakespeare niets menselijks vreemd is maar voor Vondels figuren niets goddelijks vreemd mag zijn.

Zodra een regisseur een zogenaamd klassiek werk op het toneel wil brengen, botst hij op het probleem van de mogelijke interpretatie, van de mogelijkheid tot actualiseren of niet... Ook een leraar wordt geconfronteerd met die keuze. Zowel in het theater als in het onderwijs zijn er periodes waar de allesoverheersende trend is alles te actualiseren,... en dan komt er van de weeromstuit een roep naar originele opvoeringen.

Een faire keuze tussen beide perspectieven is niet mogelijk, aangezien beide legitiem kunnen zijn. Wel zou ik erop willen wijzen dat een creatieve bewerking van een traditioneel stuk afhankelijk is van de herkenning dat er een bepaald stuk bewerkt wordt De theaterbezoeker kan alleen een creatieve herinterpretatie van Vondel evalueren op basis van herkenning die gebaseerd is op een confrontatie met een (min of meer) authentieke interpretatie.

Een voorbeeld van zo'n creatieve bewerking werd gespeeld op het moment dat dit project rond Vondel startte. Het ging om de bewerking van Adam in ballingschap in regie van Rony Commissaris (voor de bespreking van deze aanpak verwijs ik naar het artikel van Chris De Bruycker in deze bundel).

Wel zal ik hier kort ingaan op een manier om met een dergelijk toneelstuk om te gaan: de actuele discussie over het werk in de toneelrecensies te thematiseren.

Recensies

Wat het werken met recensies over de opvoering van Adam in ballingschap betreft, zijn er heel wat mogelijkheden: er kunnen één of meer recensies klassikaal gelezen worden; er kunnen één of meer recensies in kleinere groepen besproken worden (die recensies kunnen dezelfde zijn, of precies steeds andere).

199

© Nederlandse Taalunie, 2000-2012 alle rechten voorbehouden
WegwijzerColofonContactVrijwaringOpmerkingen en reacties