Moeilijkheden en drempels bij (TV-) co-produkties van de BRT en de Nederlandse publieke omroepen
G. Fauconnier, J.L.J. Janssen, C. Petes [e.a.]
1990
112 pagina's
Bij KRO-medewerkers komt ook een wat 'vastere' verhouding mèTTdëTBRT naar voren. Hier lijkt culturele verwantschap aan de basis van veel samenwerkingsinitiatieven te staan.
'De BRT is intern pluriform, in Nederland hebben we een extern pluriform bestel. De BRT is politiek gevoelig, de KRO is cultureel gevoelig, toch vinden we elkaar omdat KRO en BRT "iets" cultureels gemeenschappelijk hebben.' ... 'Wij selecteren op "cultuur', dat is de verbinding met onze doelstellingen.'
2.4.2. Motieven voor samenwerking
2.4.2.1. Economische motieven
De meeste omroepmedewerkers lijken vanuit een bepaald idee of concept vooral uit welbegrepen eigenbelang te handelen. Men wil een idee realiseren, men zoekt middelen om dit te bewerkstelligen. Geld wordt door iedereen genoemd als motief voor samenwerking. Voor een aantal is dat de enige reden. Sommige projecten zijn op eigen kracht niet meer haalbaar.
'Dit geldt zeker voor Nederlandstalig drama, bovendien is het de enige manier om te concurreren met het buitenland.'
'Alleen al om gelden uit het CoBO-fonds te genereren, is het verstandig een poging tot samenwerking te wagen.' ... 'Het komt voor dat we zeggen, geef maar fl 0.000,- gulden, niet voor dat geld, maar alleen om aanspraak te maken op het fonds.'
Ook programmamakers zijn zich bewust van de noodzaak tot samenwerken om begrotingen rond te krijgen. Er is bij de ondervraagden geen sprake van strijd over dit punt. In tegenstelling tot beleidsmedewerkers klagen programmamakers wel vaker over de ambtelijkheid die hiervan het gevolg is. Men wil snel aan de slag, de beleidsmaker heeft meer inzicht in de diverse stappen die gemaakt moeten worden.
Een programmamaker zegt het volgende: 'Fondsen, potjes, overal zijn er van die potjes, ik word er gek van, ik zeg altijd maar zo: laat alle potjes tot mij komen.'... 'Het gekke is, dat al die betutteling voor mij nog goed is ook, de meeste potjes zijn immers vriendelijk voor Nederlandstalig drama, hoewel het natuurlijk idioot is dat omroepen niet zelf de verantwoordelijkheid mogen dragen'... 'Eigenlijk zou sponsoring beter zijn, volgens mij verkwansel je dan niets, bedrijven willen toch niet met rotzooi geïdentificeerd worden.'